Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Ovčáčkův svět: Prokazatelné ruské lži o Zemanovi nevadí, z ČT a Respektu se může pominout

24. 05. 2018 11:07:15
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vytáhl do další bitvy s Českou televizí a s týdeníkem Respekt. A ani na mě tentokrát nezapomněl. Prý jsem autorem dezinformace, kterou média nekriticky převzala.

"ŠOK! Bakalův Respekt a ČT šíří dezinformace!" Píše Ovčáček na svůj "politicky nekorektní občasník" s názvem Svobodný názor. Titulek se dozajista povedl a srdíčko fanouška tzv. Parlamentních listů a webů odhalujících chemtrails a ilumináty nad ním zaplesá.

V textu si Ovčáček bere na paškál zejména Českou televizi a týdeník Respekt. Podle něj šíří "brutální dezinformace". Jejich cílem je prý poškodit prezidenta republiky. Tématem jsou Zemanova tvrzení ohledně novičoku ve spojitosti s Českou republikou, které využila ruská "média" a tamní politici ve svém lítém boji.

A tentokrát hradní mluvčí nezapomněl ani na mě. A jelikož nejsem obhájcem České televize a Respektu, zaměřím se na "svou" část Ovčáčkova výtvoru.

Podle něj jsem autorem dezinformace, kterou mainstreamová média nekriticky převzala.

Již delší dobu mě fascinuje, s jakou rychlostí jsou tvrzení Miloše Zemana pronesená během např. návštěv krajů, v řeznictví či na návsi doslova katapultována do ruského mediálního prostoru. Jinak tomu nebylo ani v případě Zemanova prohlášení o novičoku, které učinil na TV Barrandov.

Zajímalo mě, s jakou rychlostí to bude tentokrát a jak celá věc ze strany ruské propagandy a ruských představitelů bude komunikována. Vznikl tak následující tweet resp. příspěvek na facebooku, který onen časový sled ukazuje. Věc jsem následně komentoval pro média. Ale z Ovčáčkova pohledu jde prý o dezinformaci.

Podívejme se tedy na zmíněnou, podle Ovčáčka, dezinformaci hezky postupně. Video se záznamem Zemanova tvrzení najdeme např. zde. To, že se pořad skutečně vysílal mezi 20:15 - 21:15 nalezneme např. v archivu televizního programu zde.

TASS

Dále v mém příspěvku můžeme vidět údaj, že v 21:16 o věci referuje ruská státní agentura TASS.

Níže náhled článku TASSu Zeman: v Česku se vyráběl a skladoval nervově-paralytický plyn "Novičok".

Článek byl publikován 3. května ve 21:16 středoevropského času. Tedy Ovčáčkova verze selhává.

TASS ve svém textu navíc uvádí údajnou citaci Miloše zemana: "Byl u nás vyráběn a skladován Novičok, byť šlo o nevelké množství."

A pokud se vrátíme k záznamu pořadu, dozvíme se z něj, že o skladování Miloš Zeman nemluvil. Zde si tak věc Rusové vyložili po svém a ze slova "testovat" udělali "skladovat". Smyšlený ruský výklad o skladování se tak z TASSu dostává do takřka celého ruského a proruského mediálního prostoru a je využíván proti spojencům České republiky.

Rusové si tak evidentnně vymysleli něco, co Miloš Zeman nikdy neřekl. A Zemanova popř. Ovčáčkova reakce na smyšlenou informaci o skladování? Ta jaksi chybí.

Toť Ovčáčkova "trojjediná úloha", kdy prý tlumočí stanoviska pana prezidenta, hájí jeho stanoviska a hájí pana prezidenta. Na Rusy se "trojjediná úloha" nicméně nevztahuje. Ale to opravdu asi nikoho nepřekvapí.

Kdyby si Zemanovu falešnou citaci vymyslela např. Česká televize, lze si představit ten tanec. Když to udělají Rusové a navíc v takto citlivé věci, Pražský hrad mlčí.

RIA Novosti

Ve svém příspěvku jsem dále uváděl, že se Zemanovo tvrzení objevuje na ruské státní agentuře RIA Novosti ve 21:55. Přesvědčit se tedy můžeme níže s tím, že rozdíl času v danou dobu Moskva - Praha je jedna hodina. Zeman potvrdil výrobu v Česku plynu z rodiny "Novičok"

Ovčáčkova verze tedy opět padá.

Puškov

Dále uvádím, že ve 21:55 se k věci vyjadřuje ruský senátor a předseda komise pro informační politiku Federálního shromáždění Ruské federace Alexej Puškov.

Zde sebekriticky musím uznat, že došlo k překlepu z mé strany. Tvrdil jsem, že Puškov věc komentuje ve 21:55. Sutečnost je taková, že to bylo ještě o 4 minuty dříve, a to ve 21:51 viz výše.

Puškov píše, že se Novičok vyráběl a skladoval v Česku v zanedbatelném množství. Dále uvádí, že "tento fakt je mocným úderem po verzi Londýna".

Ohradil se Pražský hrad proti tomu, že Puškov disponuje nepřesnými informacemi? Myslím, že odpověď zná každý.

Zacharovová

Na závěr jsem zmínil, že v 0:33 se přidává mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová. Čas tak můžeme vidět níže.

Zacharovová píše o podvodech a lžích britské premiérky a odvolává se na Zemana, který podle Zacharovové potvrdil výrobu novičoku v Česku.

Osobně by mě tedy zajímalo, kde Ovčáček vidí onu dezinformaci, které mám být autorem.

Ale co naplat... Jasně dohledatelná a ověřitelná fakta Ovčáček označuje za dezinformaci. Evidentní ruské lži přechází mlčením. Žádné překvapení se tedy nekoná.

O tom, jak Zemanovo tvrzení využívá ruská propaganda, konkrétně anglickojazyčná RT (dříve Russia Today), více zde.

Ovčáček jasnovidec

Ovčáček ve svém článku uvádí: "Bez zajímavosti není autor dezinformace, jehož tvrzení zmíněná mainstreamová média nekriticky převzala."

Tedy skutečně borec ten Ovčáček, co vše dokáže. Zřejmě má nějaké nadpřirozené schopnosti, jelikož zná mou komunikaci s novináři, když ví, že vše bylo nekriticky převzato. A skutečně... Bylo to tak nekriticky převzato, jelikož po mně bylo požadováno, abych své zdroje doložil.

Níže přikládám ukázku z chatu s redaktorem pořadu 168 hodin, na který Ovčáček útočí.

Ale Ovčáček má jasno. Mé informace byly ze strany médií "nekriticky převzaty", a proto média po mně požadovala doložení zdrojů, aby je "nekriticky převzala" a nic si neověřovala. Logika nepustí.

Závěrem... Aneb nic nového

A jaké ponaučení plyne z vyjádření Miloše Zemana ohledně novičoku?

Miloš Zeman vše vyložil s kreativitou sobě vlastní tak, aby nahrál Rusům. Nic nového.

Rusové k Zemanově kreativitě přidali ještě kreativitu vlastní a Zemanovi vytvořili falešnou citaci. Nic nového.

Miloš Zeman tak nadále funguje jako opora pro hybridní válku vedenou Rusy proti zemím západu včetně České republiky. Nic nového. (O Zemanově mediálním obrazu v Rusku více zde)

Ovčáček napadá Českou televizi a Respekt. Nic nového.

Ovčáček lehce ověřitelná fakta označuje za dezinformaci, zatímco evidentní ruské lži o jeho nadřízeném mu nevadí. Nic nového.

Na každý pád tento případ ukázal další věc. Bývalý redaktor Haló novin Ovčáček by se svým titulkem "ŠOK! Bakalův Respekt a ČT šíří dezinformace!" jistě uchytil i jako titulkář na tzv. Parlamentních listech.

Jen to ještě chce více caps locku a vykřičníků. Protože čím víc caps locku a vykřičníků, tím víc je to pravda a autor je větší "vlastenec".

Ostatně Ovčáčkův článek zaujal i Sputnik, který ho podpořil a kreativitě mluvčího dodává ještě kreativitu řízenou z Kremlu, tu ruskou pravdu.

Ale není se co divit. Na Sputniku je Ovčáčkovi dobře. A také je skvělé, že pro Sputnik mluvčí uvádí, že ve svobodné společnosti by měly být tlaky na média nepřípustné. Tak hlavně že hradní parta na Českou televizi a další média žádné tlaky nedělá. A vůbec... Novinářů je moc a měli by se likvidovat.

Všem tedy hezký den a veselou mysl. A nezapomeňte číst Sputnik. Ten totiž píše o tom, o čem mainstream mlčí. Např. „Přijede car a Amerika se zhroutí“: konec světa a osud Ruska v „proroctví“; Ufolog: Naši planetární sousedé se připravují na apokalypsu pomocí zařízení na Sibiři atd.

Autor: Roman Máca | čtvrtek 24.5.2018 11:07 | karma článku: 45.10 | přečteno: 10698x

Další články blogera

Roman Máca

Otevřený dopis České televizi

Situace na naší mediální scéně mě nenechává klidným, a proto jsem se rozhodl napsat otevřený dopis České televizi.

4.2.2019 v 12:35 | Karma článku: 41.56 | Přečteno: 15229 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Zeman – těžce nemocný člověk

Kritika postupu kanceláře prezidenta Miloše Zemana je drtivá a pochopitelná. Nicméně, nezapomínejme, že si své spolupracovníky vybral Zeman dobrovolně a oni postupují tak, jak si přál.

19.10.2021 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poznámka k aktuálnímu dění: O nakládání s informacemi

Někteří lidé se podivují tomu, že čtu Twitter Jiřího Ovčáčka a občas na něj reaguji. Myslí to dobře, ale já přesto namítnu: J. Ovčáček je stále oficiálním mluvčím českého prezidenta a jeho Twitter je označen jako @PREZIDENTmluvci.

19.10.2021 v 12:19 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 102 | Diskuse

Jana Marková

Ze zeleného bruselského šílenství nám brzy začne už i kručet v břiše.

Evropská posedlost Zeleným údělem začíná nabírat takových rozměrů, že jde zcela bezostyšně proti základním potřebám svých občanů. A to v době kovidové krize, která jim sama o sobě zavařila víc než dost.

19.10.2021 v 12:07 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 253 | Diskuse

Vladimír Zeman

Hrozí nám vláda rozpočtové odpovědnosti?

Tak to už tady jednou bylo. Za časů Nečasovy vlády, s Kalouskem co ministrem financí. Za časů finanční krize přelité do Evropy z USA. Asi jediní ve světě jsme to řešily zastavením ekonomiky, škrty ve všech výdajích.

19.10.2021 v 10:53 | Karma článku: 20.92 | Přečteno: 250 | Diskuse

Karel Trčálek

Vystrčil si s Mynářem nezadá, polemika s p. Ďuranem

Je mi padesát devět let. Dívám se. A občas i vidím. Vidím takové nesmysly a hlouposti, že se nestačím divit

19.10.2021 v 9:39 | Karma článku: 16.57 | Přečteno: 403 | Diskuse
VIP
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 10673

Jedinec zabývající se problematikou bezpečnosti internetu, sociálních sítí, mediální manipulace a obecně témat, která považuji za aktuální a potřebná. Také trochu cestovatel a dobrodruh. Přežil jsem týden v Nigérii, konflikt na východní Ukrajině a zemětřesení v Ázerbajdžánu. Věčný student cizích jazyků, celoživotní sportovec a příležitostný kuchař.

Věřím, že moudrost, slušnost a lidská vzájemnost je tou správnou cestou.

„Cit ani vůle nejsou argument, chybí-li rozum.“ (TGM)

Analytik Institutu pro politiku a společnost, spolupracovník redakce Manipulatori.cz.

Sledovat mě můžete také na Twitteru.

Můj osobní blog. Tj. mou činnost resp. obsah na něm nikdo další neovlivňuje a ani neplatí.

Najdete na iDNES.cz