Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Tentokrát prezident Zeman neponechal nic náhodě a vystoupil mezi svými

17. 11. 2015 19:54:58
17. listopad tedy Den boje za svobodu a demokracii a také Mezinárodní den studentstva byl Milošem Zemanem oslaven v duchu proti svobodě a demokracii a za souběžných restrikcí vůči studentům.

Po loňské vaječné a červenokaretní anabázi se zdá, že se prezident Zeman poučil, a pro tentokrát nic neponechal náhodě. Tradiční pamětní místo v univerzitním kampusu na pražském Albertově, které je spojováno se studentskými demonstracemi z roku 1989, bylo vyhrazeno pro demonstraci Bloku proti islámu, na které prezident se svým projevem vystoupil.

Projev k státnímu svátku prezident však využil k dehonestaci svých odpůrců, které nazval řvoucím stádem, a pomstil se tak za loňskou zkušenost. Klasicky rovněž nešetřil ani novináře. Ale projev není to, čemu se chci v článku věnovat. Spíše mě zaráží, že prezident v den boje za svobodu a demokracii vystupuje na akci hnutí svým způsobem svobodu potlačujícím, tedy konkrétně svobodu náboženského vyznání. Právě mezi sympatizanty Bloku proti islámu se díky Zemanovým výrokům na adresu uprchlíků a migrantů objevuje řada jeho stoupenců. Na pódiu byl rovněž připraven plakát "Ať žije Zeman" a podobné transparenty se našly i mezi účastníky. Dle mého názoru se tak celá akce v den vzpomínky událostí z listopadu 89 nesla právě v duchu předlistopadových tradic, kdy "nekalé živly" byly eliminovány a "věrchuška" byla oslavována.

Příkladem eliminace "nekalých živlů" je problematický přístup studentů na Albertov. Ochrankou nebyli vpuštěni. A kdo jiný by měl být v mezinárodní den studentstva na takovém místě, když ne studenti? Rozhořčení umocňuje, že se jedná o prostor univerzitního kampusu Univerzity Karlovy a ne o jakési místo sjezdů "antiislamistů". O skutečnosti nevpuštění informoval idnes.cz ve svém článku.

Na pódiu se během demonstrace objevují nejen zástupci "protiislámských" hnutí jako Martin Konvička, Miroslav Lidinský či Marek Černoch, ale i předseda "zemanovců" senátor Veleba. Prezident také přijíždí se svou hradní suitou včetně tiskového mluvčího, "bezprověrkového" kancléře a nechybí ani "poradce z LUKOILu" Martin Nejedlý, známý mimo jiné svým "putinphonem".

Vyvstává tak otázka, zda právě poradce nepřinesl cenné rady, jak zorganizovat demonstraci v ruském střihu, kde dav "spontánně" oslavuje svého vůdce, zatímco nekalé živly jsou kamsi uklizeny.

Na pódiu mě také velmi zaujala přítomnost "Zemanovy nejvášnivější fanynky", kterou takto označuje ve svém článku portál echo24.cz a proruské aktivistky (označují Parlamentní listy zde) Jeleny Vičanové. Tato osoba je rovněž známá z pořadu Máte slovo a na internetu se také proslavila díky níže uvedenému videu, kde vystupuje po boku dalšího proruského aktivisty Pavla Matějky, jehož obstrukcím s policií jsem se věnoval v článku Pohled do FB skupiny Jiřího Vyvadila Přátelé Ruska v ČR a její rozbor.

Právě na osobu Jeleny Vičanové jsem se pokusil podívat blíže a nalezl jsem např. její fotku, na které je dotyčná zachycena s ruskou vlajkou a se svatojiřskou stuhou (jeden z ruských symbolů).

Pro bližší představu o názorech dotyčné jsem nalezl i její profil na ruské sociální síti Vkontakte. Níže tedy několik "postů" z profilu Jeleny Vičanové.

Věru opravdu vášnivá fanynka Miloše Zemana, co chce, jak můžeme vidět na posledním obrázku, bránit zájmy České republiky. Skutečně? Nechce spíše bránit ruské zájmy?

Vzhledem k povaze zúčastněných tak lze v ruských médiích očekávat ohlasy a vymyšlené reportáže typu "prezident Zeman vystoupil na akci proti politice USA a na podporu Ruska". Více o mediálním obrazu Miloše Zemana v ruských médiích v mém článku zde. O způsobu informování českých proruských médií můžete nalézt více zde.

3 hlavní paradoxy

  • Tato akce v den státního svátku týkajícího se boje za svobodu a demokracii, který vzpomíná mimo jiné události z listopadu 89, se odehrála v předlistopadovém střihu. Nežádoucí osoby byly omezovány. Svoboda a demokracie byla pošlapána.
  • Svátek je dnem boje za svobodu a demokracii. Prezident nicméně hovoří na akci hnutí, které lze považovat za vystupující proti náboženské svobodě. Vystupuje rovněž s přehlídkou proruských stoupenců. Tedy stoupenců země, jejíž režim nelze považovat za svobodný a demokratický. Jsme tak svědky parodie, kdy si připomínáme svátek týkající se sametové revoluce, kdy naše země opouštěla jakési východní směřování a na pódiu se současně objevují osoby, které nás chtějí posunout právě směrem na východ.
  • Svátek je rovněž mezinárodním dnem studentstva. Vstup studentů do univerzitního kampusu k pamětní desce je však nežádoucí. Zatímco Zemanovi příznivci a příznivci Bloku proti islámu jsou na tomto "univerzitním" místě vítáni.

Bravo, pane prezidente, odkaz i dalšího státního svátku jste dokonale pošlapal!

Autor: Roman Máca | úterý 17.11.2015 19:54 | karma článku: 36.94 | přečteno: 3863x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Obdivovatelé a obhájci Pinocheta

schvalují veřejně trestné činy, protože byly spáchány údajně jen nad stoupenci levice. Když ale projíždí zemí eskadra smrti vojenské chunty, kdokoli ukáže prstem na socialistu bez soudu, je pouhý vrah.

22.9.2023 v 1:36 | Karma článku: 27.35 | Přečteno: 450 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

O důležitosti jídla v zařízeních pro seniory ... ale i jinde

Osobně mám lepší jídlo než doma i v nemocnici, kde si vždy upravím normy, ale ráda bych dnes pojednala o hodnotách, na kterých visí srdce. Také, hodnoty nebo jejich postupné odpírání může přehlušit "ano" k vlastnímu životu.

20.9.2023 v 12:25 | Karma článku: 15.70 | Přečteno: 418 | Diskuse

Zdenek Horner

Proč touží po Pinochetovi?

Milánkové si spletli kapitalismus s panstvím a snaží se mu vnutit totalitní prvky. A proč? Protože jejich bezradnost s vedením státu nachází východisko v konzervativně přirozeném neodpovědném okrádání občanů ve jménu ...

19.9.2023 v 21:37 | Karma článku: 30.58 | Přečteno: 644 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Příspěvek ke studiu schizofrenie - vlastní zkušenost

Můj bratr trpěl schizofrenií. Propukla u něj těsně po pádu komunismu, bylo mu 17 let. Bylo to a je dosud je, pro mě velké trauma, ale neuměla jsem mu pomoci. Když už jsem to uměla, umřel. Vyzkoušela jsem si, co tehdy prožíval.

17.9.2023 v 12:19 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 400 | Diskuse

Zdenek Horner

Jak snadno zařídit, aby dějepisáři nebyli neumětelové.

Naprosto podporuji nekonečné obavy rodičů o to, co uslyší jejich děti zase zítra ráno ve škole v hodinách dějepisu. U ostatních předmětů to tak nehrozí, protože člověk musí vědět, co je hrdobec, vyjmenuje, že je to ...

11.9.2023 v 22:32 | Karma článku: 30.98 | Přečteno: 769 | Diskuse
VIP
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 10821

Jedinec zabývající se problematikou bezpečnosti internetu, sociálních sítí, mediální manipulace a obecně témat, která považuji za aktuální a potřebná. Také trochu cestovatel a dobrodruh. Přežil jsem týden v Nigérii, konflikt na východní Ukrajině a zemětřesení v Ázerbajdžánu. Věčný student cizích jazyků, celoživotní sportovec a příležitostný kuchař.

Věřím, že moudrost, slušnost a lidská vzájemnost je tou správnou cestou.

„Cit ani vůle nejsou argument, chybí-li rozum.“ (TGM)

Sledovat mě můžete také na Twitteru.

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...