Tentokrát prezident Zeman neponechal nic náhodě a vystoupil mezi svými

17. 11. 2015 19:54:58
17. listopad tedy Den boje za svobodu a demokracii a také Mezinárodní den studentstva byl Milošem Zemanem oslaven v duchu proti svobodě a demokracii a za souběžných restrikcí vůči studentům.

Po loňské vaječné a červenokaretní anabázi se zdá, že se prezident Zeman poučil, a pro tentokrát nic neponechal náhodě. Tradiční pamětní místo v univerzitním kampusu na pražském Albertově, které je spojováno se studentskými demonstracemi z roku 1989, bylo vyhrazeno pro demonstraci Bloku proti islámu, na které prezident se svým projevem vystoupil.

Projev k státnímu svátku prezident však využil k dehonestaci svých odpůrců, které nazval řvoucím stádem, a pomstil se tak za loňskou zkušenost. Klasicky rovněž nešetřil ani novináře. Ale projev není to, čemu se chci v článku věnovat. Spíše mě zaráží, že prezident v den boje za svobodu a demokracii vystupuje na akci hnutí svým způsobem svobodu potlačujícím, tedy konkrétně svobodu náboženského vyznání. Právě mezi sympatizanty Bloku proti islámu se díky Zemanovým výrokům na adresu uprchlíků a migrantů objevuje řada jeho stoupenců. Na pódiu byl rovněž připraven plakát "Ať žije Zeman" a podobné transparenty se našly i mezi účastníky. Dle mého názoru se tak celá akce v den vzpomínky událostí z listopadu 89 nesla právě v duchu předlistopadových tradic, kdy "nekalé živly" byly eliminovány a "věrchuška" byla oslavována.

Příkladem eliminace "nekalých živlů" je problematický přístup studentů na Albertov. Ochrankou nebyli vpuštěni. A kdo jiný by měl být v mezinárodní den studentstva na takovém místě, když ne studenti? Rozhořčení umocňuje, že se jedná o prostor univerzitního kampusu Univerzity Karlovy a ne o jakési místo sjezdů "antiislamistů". O skutečnosti nevpuštění informoval idnes.cz ve svém článku.

Na pódiu se během demonstrace objevují nejen zástupci "protiislámských" hnutí jako Martin Konvička, Miroslav Lidinský či Marek Černoch, ale i předseda "zemanovců" senátor Veleba. Prezident také přijíždí se svou hradní suitou včetně tiskového mluvčího, "bezprověrkového" kancléře a nechybí ani "poradce z LUKOILu" Martin Nejedlý, známý mimo jiné svým "putinphonem".

Vyvstává tak otázka, zda právě poradce nepřinesl cenné rady, jak zorganizovat demonstraci v ruském střihu, kde dav "spontánně" oslavuje svého vůdce, zatímco nekalé živly jsou kamsi uklizeny.

Na pódiu mě také velmi zaujala přítomnost "Zemanovy nejvášnivější fanynky", kterou takto označuje ve svém článku portál echo24.cz a proruské aktivistky (označují Parlamentní listy zde) Jeleny Vičanové. Tato osoba je rovněž známá z pořadu Máte slovo a na internetu se také proslavila díky níže uvedenému videu, kde vystupuje po boku dalšího proruského aktivisty Pavla Matějky, jehož obstrukcím s policií jsem se věnoval v článku Pohled do FB skupiny Jiřího Vyvadila Přátelé Ruska v ČR a její rozbor.

Právě na osobu Jeleny Vičanové jsem se pokusil podívat blíže a nalezl jsem např. její fotku, na které je dotyčná zachycena s ruskou vlajkou a se svatojiřskou stuhou (jeden z ruských symbolů).

Pro bližší představu o názorech dotyčné jsem nalezl i její profil na ruské sociální síti Vkontakte. Níže tedy několik "postů" z profilu Jeleny Vičanové.

Věru opravdu vášnivá fanynka Miloše Zemana, co chce, jak můžeme vidět na posledním obrázku, bránit zájmy České republiky. Skutečně? Nechce spíše bránit ruské zájmy?

Vzhledem k povaze zúčastněných tak lze v ruských médiích očekávat ohlasy a vymyšlené reportáže typu "prezident Zeman vystoupil na akci proti politice USA a na podporu Ruska". Více o mediálním obrazu Miloše Zemana v ruských médiích v mém článku zde. O způsobu informování českých proruských médií můžete nalézt více zde.

3 hlavní paradoxy

  • Tato akce v den státního svátku týkajícího se boje za svobodu a demokracii, který vzpomíná mimo jiné události z listopadu 89, se odehrála v předlistopadovém střihu. Nežádoucí osoby byly omezovány. Svoboda a demokracie byla pošlapána.
  • Svátek je dnem boje za svobodu a demokracii. Prezident nicméně hovoří na akci hnutí, které lze považovat za vystupující proti náboženské svobodě. Vystupuje rovněž s přehlídkou proruských stoupenců. Tedy stoupenců země, jejíž režim nelze považovat za svobodný a demokratický. Jsme tak svědky parodie, kdy si připomínáme svátek týkající se sametové revoluce, kdy naše země opouštěla jakési východní směřování a na pódiu se současně objevují osoby, které nás chtějí posunout právě směrem na východ.
  • Svátek je rovněž mezinárodním dnem studentstva. Vstup studentů do univerzitního kampusu k pamětní desce je však nežádoucí. Zatímco Zemanovi příznivci a příznivci Bloku proti islámu jsou na tomto "univerzitním" místě vítáni.

Bravo, pane prezidente, odkaz i dalšího státního svátku jste dokonale pošlapal!

Autor: Roman Máca | úterý 17.11.2015 19:54 | karma článku: 36.83 | přečteno: 3820x

Další články blogera

Roman Máca

Otevřený dopis České televizi

Situace na naší mediální scéně mě nenechává klidným, a proto jsem se rozhodl napsat otevřený dopis České televizi.

4.2.2019 v 12:35 | Karma článku: 41.52 | Přečteno: 14794 | Diskuse

Roman Máca

Tak trochu jiná reportáž z Prague Pride 2018

V sobotu jsem se zúčastnil Prague Pride, resp. jedné „doprovodné akce“. Tou „doprovodnou akcí“ byla protidemonstrace, kterou svolali neonacisté z tzv. Národní obrody a bylo to vskutku výživné.

13.8.2018 v 10:08 | Karma článku: 44.80 | Přečteno: 64818 | Diskuse

Roman Máca

Ovčáčkův svět: Prokazatelné ruské lži o Zemanovi nevadí, z ČT a Respektu se může pominout

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vytáhl do další bitvy s Českou televizí a s týdeníkem Respekt. A ani na mě tentokrát nezapomněl. Prý jsem autorem dezinformace, kterou média nekriticky převzala.

24.5.2018 v 11:07 | Karma článku: 45.10 | Přečteno: 10523 | Diskuse

Roman Máca

Podivuhodné vztahy u sponzorů Miloše Zemana: miliardář a právníci u ruského konzulátu...

Spolek Přátelé Miloše Zemana z velké části financuje (ne)kampaň za zvolení Miloše Zemana. Figurují v něm jména jako Mynář, Nejedlý, Srp, Veleba, Galuška. Parta je to skutečně zajímavá a podivuhodní jsou i její sponzoři.

26.1.2018 v 7:42 | Karma článku: 48.50 | Přečteno: 68530 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Okamura fakticky znásilnil redaktorku rozhlasu

Podle mých alternativních zdrojů s nejlogičtější pravděpodobností SPD, prostřednictvím velitele Okamury, nejspíš najalo na znásilnění dívky z Terezína nacionalistického islamistu z Mali. To hysteričtí nacionalisté jsou vinni.

20.6.2019 v 23:00 | Karma článku: 4.05 | Přečteno: 215 | Diskuse

Zdenek Horner

Stíhat veřejné vyhrožování? Stíhat!

Jistě je znásilnění kohokoli kýmkoli odporné a musí být trestáno. Pokud rozhořčená veřejnost vyhrožuje viníkovi, je to sice pochopitelné, ale je to rovněž trestný, byť méně závažný, trestný čin. Zákon na to myslí rozdílnou sazbou

20.6.2019 v 9:54 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 817 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Tak co,bratia Slováci ? Budeme společně přemýšlet ?

Asi bylo dobře,že jsme se oddělili od Slovenska A nebo Slovensko od nás.Dnes bychom ale mohli na mnohém spolupracovat.Je zde obrovský prostor.

19.6.2019 v 13:39 | Karma článku: 12.48 | Přečteno: 307 | Diskuse

Zdenek Horner

Mezi dvěma právy

Takto se jmenuje první kapitola malé útlé knížky Amose Oze Jak vyléčit fanatika. Text napsal můj oblíbený autor již v roce 2004. U nás byl přeložen a vydán roku 2006. Pokusím se podělit o své dojmy a postřehy ze čtení.

18.6.2019 v 23:45 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 297 | Diskuse

Veronika Valíková

Druhou frontu si přál hlavně Stalin

Červen je měsíc Dunkerku v roce 1940, vylodění v Normandii 1944 i brexitu 2016. V souvislosti s oslavami otevření druhé fronty se opět vášnivě debatovalo o tom, kdo osvobodil Evropu od nacismu. Já tedy hlasuji pro Churchilla...

18.6.2019 v 9:59 | Karma článku: 25.49 | Přečteno: 1008 | Diskuse
VIP
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 10402

Jedinec zabývající se problematikou bezpečnosti internetu, sociálních sítí, mediální manipulace a obecně témat, která považuji za aktuální a potřebná. Také trochu cestovatel a dobrodruh. Přežil jsem týden v Nigérii, konflikt na východní Ukrajině a zemětřesení v Ázerbajdžánu. Věčný student cizích jazyků, celoživotní sportovec a příležitostný kuchař.

Věřím, že moudrost, slušnost a lidská vzájemnost je tou správnou cestou.

„Cit ani vůle nejsou argument, chybí-li rozum.“ (TGM)

Analytik Institutu pro politiku a společnost, spolupracovník redakce Manipulatori.cz.

Sledovat mě můžete také na Twitteru.

Můj osobní blog. Tj. mou činnost resp. obsah na něm nikdo další neovlivňuje a ani neplatí.

Najdete na iDNES.cz